آموزش دسترسی و مجوز کاربران وردپرس !

راهنمای مبتدیان برای دسترسی و مجوز توانایی یوزرهای وردپرس !

وردپرس همراه با یک سیستم مدیریت نقش کاربر می آید که شرح می دهد کدوم کاربر خاص می تواند یا نمی تواند کاری در وب سایت شما انجام دهد.دانستن این دسترسی ها و مجوز های کاربران به اندازه ای ضروری هستند که سایت وردپرسی شما رشد کند.در این راهنمای مبتدی برای نقش کاربران وردپرس, ما هر نقش و مجوز کاربران وردپرس را  در یک نمودار اطلاعاتی ساده مقایسه خواهیم کرد.

در حالت کلی وقتی شما وردپرس را نصب میکنید,به طور پیش فرض پنج نوع دسترسی کاربر وجود دارد:

  • مدیر
  • ویرایشگر
  • نویسنده
  • مولف
  • مشترک

شما میتوانید مقایسه کامل رو بین هر دسترسی کاربران را با دیدن نمودار اطلاعاتی زیر ببینید :

مشخصات کامل دسترسی ترجمه شده در این تصویر :

wordpress user roles and permissions مشخصات کامل دسترسی ترجمه شده در این تصویر

متناوبا, شما می توانید خلاصه ای از مجوز دسترسی را در زیر بخوانید.ما همچنین پوشش خواهیم داد که چگونه یک دسترسی کاربر جدید بسازید و/یا نقش کاربر موجود را در وردپرس سفارش دهید.

۱-مدیر

در یک نصب باقاعده وردپرس،مدیر قدرتمندترین دسترسی کاربر است.کاربران با دسترسی مدیر وردپرس میتوانند پست های  جدید اضافه کنند،ویرایش کردن هر پست هایی توسط هر کاربرانی در سایت،و حتی پاک کردن پست ها .

آنها میتوانند نصب کنند ،ویرایش کنند، و پلاگین ها همچنین تم ها را پاک کنند. مهم تر از همه یک کاربر مدیر می تواند کاربر های جدید در سایت اضافه کند،اطلاعات درباره ی موجودیت کاربران شامل پسورد آنها را تغییر دهد و همچنین هر کاربری را پاک کند(بله بقیه مدیران را هم).

این یک دسترسی پایه ای است که برای صاحبان سایت رزرو شده و این امکان را به شما میدهد که کنترل کامل در سایت وردپرسی خود داشته باشید.اگر شما یک سایت وردپرس چند کاربره راه بندازید،شما نیاز دارید که خیلی مراقب باشید چه کسی را به دسترسی کاربر مدیر اختصاص میدهید.

۲-ویرایشگر

کاربران با دسترسی ویرایشگر در وردپرس در بخش محتوای وب سایت شما کنترل کامل دارند.آنها میتوانند اضافه کنند، ویرایش کنند،منتشر کنند و  هر پستی را در سایت وردپرس پاک کنند از جمله آنهایی که توسط دیگران نوشته شده است.یک ویرایشگر میتواند  نظرات را محدود کند و همچنین آنها را به خوبی ویرایش و پاک کند.

ویرایشگر ها این امکان را ندارند که تنظیمات سایت شما را تغییر دهند و همچنین نصب کردن پلاگین و تم ها و اضافه کردن کاربران.

۳-نویسنده

همان طور که از اسمش پیداست،کاربران با دسترسی نویسنده میتوانند بنویسند،ویرایش کنند و پست های خودشان را منتشر کنند.آنها همچنین میتوانند پست های خود را پاک کنند حتی اگر آنها را منتشر کده باشند.

وقتی نویسنده ها  پستی مینویسید نمیتوانند دسته بندی ایجاد کنند هرچند آنها میتوانند از دسته بندی های موجود انتخاب کنند.از سوی دیگر آنها میتوانند برچسب هایی برای پست های خود اضافه کنند.

نویسنده ها میتوانند نظرات را مشاهده کنند حتی آنهایی که در انتظار بازبینی هستند،اما آنها نمیتوانند هر نظری را محدود کنند،تایید کنند یا پاک کنند.

آنها امکان دسترسی به تنظیمات،پلاگین ها، یا تم ها را ندارند،پس این دسترسی کابر نسبتا منصفانه و کم خطر در سایت است به استثنا اینکه به محض  منتشر کردن پست های خود ،میتوانند آنها را پاک کنند.

۴-مولف

مولف ها می توانند پست های  جدید اضافه کنند و آنها را ویرایش کنند،اما نمیتوانند هیچ پستی را منتشر کنند حتی پست خودشان را.وقتی پستی مینویسند نمیتوانند دسته بندی ایجاد کنند و مجبورند از دسته بندی های موجود انتخاب کنند.هرچند میتوانند برچسب به پست های خود اضافه کنند.

بزرگترین ضرر دسنرسی مولف ها این است که نمیتوانند فایلی آپلود کنند(یعنی آنها نمیتوانند عکسی در مقاله خودشان اضافه کنند).

مولف ها میتوانند نظرات را مشاهده کنند حتی نظر های خصوصی،اما آنها نمیتوانند نظرات را تایید یا پاک کنند.

آنها امکان دسترسی به تنظیمات،پلاگین و تم ها را ندارند،پس آنها نمیتوانند تنظیماتی را در سایت شما تغییر دهند.

۵-مشترک

کاربران با این سطح دسترسی میتوانند به سایت وردپرس شما وارد شوند و پروفایل های خود را به روز رسانی کنند.آنها میتوانند رمز خود را عوض کنند البته اگر بخواهند.آنها نمیتوانند پستی بدهند نظری ببینند و یا هرکار دیگری در منطقه ی ادمینی وردپرس شما انجام دهند.

این دسترسی کاربر بسیار مفید است اگر شما نیاز دارید کاربران وارد شوند قبل از اینکه پستی بخوانند یا نظری بدهند.

جایزه:سوپر مدیر

این دسترسی کاربر فقط در شبکه ی چندین سایت وردپرس در دسترس است.کاربران با دسترسی کاربری سوپر مدیر ویژه می تونند اضافه کنند و پاک کنند سایت هایی را که شبکه ی چندین سایتی هستند.آنها همچنین میتوانند پلاگین ها و قالب ها را نصب کنند،اضافه کردن کاربران و اقدامات گسترده ی شبکه ای در یک مولتی سایت وردپرس راه اندازی کنند و انجام بدهند.

سفارشی کردن دسترسی های موجود کاربران

به طور پیش فرض نقش کاربر به طوری طراحی شده است که این قابلیت را داشته باشند تا بیشترین نیاز وب سایت ها را رفع کنند.برای مثال اگر شما سایت مجله راه اندازی کنید،سپس شما میتوانید نقش کاربر ویرایشگر را به  کارکنان ارشد خودتان بدهید و  نقش کاربر نویسنده را به افراد جزِئی تر بدهید.شما میتوانید نقش کاربر مولف را به نقش نویسنده های مهمان  و مشترک کاربر برای بازدید کنندگان سایت خود بدهید.

اما اگر شما خواهان تغییر مجوز های موجود دسترسی کاربر بودید چه؟

تنها چیزی که ما دوست نداریم درباره ی دسترسی نویسنده این است که آنها نه فقط بتوانند پست خود را منتشر کنند،بلکه همچنین بتوانند آنها را بعد از منتشر کردن پاک کنند.این میتواند تمام کل گردش کار سرمقاله شما را تضعیف کند.همچنین میتواند خطرناک باشد اگر یک برگ از پست های نویسنده رادر شرایط بد تسویه کردید و تصمیم بگیرد تمام پست هایی که نوشته شده را پاک کند(آنهایی را که شما تسویه کردید).

بیایید فرض کنیم شما بخواهید دسترسی کاربر نویسنده را تغییر بدهید،پس نویسنده نمیتواند پست خود را پاک کند به محض اینکه آنرا منتشر کند.

اولین چیزی که شما نیاز دارید انجام بدهید این هست که پلاگین قابلیت مدیریت پیشرفته را نصب و فعال کنید.برای فعال کردن ، به قسمت کاربران » Capabilities برای تغییر دسترسی کاربران مراجعه کنید.

بعد،دسترسی کاربر را انتخاب کنید شما میخواهید ویرایش کنید متن بالا را در ستون راست و سپس دکمه بارگذاری را کلیک کنید.این ها در قابلیت های کاربران در سمت چپ متن بارگذاری خواهد شد.

همه چیری که نیاز دارید انجام بدهید این است که قابلیت هایی را که دسترسی کاربران دارند و میخواهید آنها را حذف کنید را لغو انتخاب کنید. برای مثال،در این موضوع ما میخواهیم قابلیت حذف کردن برای پست های منتشر شده توسط نویسندگان را پاک کنیم.ما قابلیت “پاک کردن منتشر شده” را لغو انتخاب میکنیم.یک بار که انجام دادید توسط اسکرول موس صفحه را پایین آورده دکمه ذخیره تغییرات را انتخاب میکنید تا تنظیمات شما ذخیره شود.

user account control کنترل کاربران و یوزر

افزونه مدیریت دسترسی کاربران در وردپرس

با استفاده از افزونه مدیریت capability-manager-enhanced می توانید دسترسی سفارشی کاربران را تعریف کنید بعد از نصب و فعال ساری پلاگین، به قسمت کاربران » Capabilities بروید و نام دسترسی کاربر را زیر ‘Create New Role’ وارد کنید.

برای مثال،یک سایت مجله  ممکن است نیاز داشته باشد که کارمند بتواند نظرات را محدود یا ویرایش کند.در این مورد، شما میتوانید یک سطح دسترسی تعریف کنید که فقط نظرات را محدود کند.تنها کاری که شما باید بکنید این هست که یک سطح دسترسی تعریف کنید و سپس برای دسترسی به امکانات بخش از ‘Other WordPress Capabilities’ استفاده کنید.

ما امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا سطح دسترسی و مجوز کاربران را درک کرده باشید

درباره تم لاین

بنده محمود هستم . علاقمند به وردپرس و کسب و کارهای اینترنتی. این سایت رو هم برای دوستداران وردپرس راه اندازی کردیم . انتقادات و پیشنهاداتتون رو از ما دریغ نکنید . با تشکر

موارد جالب

شبکه های اجتماعی در وردپرس با Social Icons Widget

با سلام خدمت تمامی کاربران سایت تم لاین امروزه اکثر مردم در شبکه های اجتماعی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *