تفاوت فرمت های مرسوم تصاویر در محیط وب

تفاوت انواع فرمت تصویری GIF, JPEG, PNG بیتمپ و وکتور AI , SVG , EPS را بشناسیم

تعداد فرمت فایل های تصویری زیاد است اما مرورگرها تعداد محدودی از آنها را پشتیبانی میکنند. این فرمت ها و شرایط کاربرد آنها را بررسی میکنیم

مرورگرها به صورت پیشفرض فرمت های GIF, JPEG, PNG و وکتور ها را پشتیبانی میکنند. تفاوت آنها در شفافیت، فشرده سازی، انیمیشن و پیشروی از ویژگی های تصاویر بکار رفته در وب هستند.

GIF, JPEG, PNG

فرمت تصویر GIF

فرمت Gif ،در دهه ۸۰ میلادی به منظور استفاده در طراحی وب سایت انشار یافته و از سال ۹۰ میلادی بطور رسمی در طراحی وب سایت ها استفاده شد. ساختار این فرمت به نحوی ست که حجم تصاویر را راحت و سریع کم میکند ، اینکار باعث میشود سرعت لود این فایل ها بالا باشد.

فرمت Gif از ۲۵۵ رنگ و ویژگی شفافیت پشتیبانی میکند. در قالب این فرمت میتوان تصاویری متحرک نیز خلق کرد.

مزیت کار با فرمت Gif:

  • پشتیبانی قوی برای نمایش تصاویر
  • نمایش بهتر دیاگرام ها
  • پشتیبانی از transparency در قالب های گرافیکی

فرمت تصویر JPEG

فرمت JPEG یا jpg در ذخیره سازی تصاویر آنها را فشرده میکند اما ذخیره سازی تصاویر به صورت ۲۴ بیتی است و اما با رنگ های حقیقی یا True color ذخیره نمیشود و در جایی که وضوح تصویر از اهمیت دارد کار با این فرمت توصیه نمیشود البته کاربر در این فرمت نسبت به فرمت Gif از آزادی عمل بیشتری برای کنترل میزان کیفیت و حجم فایل در ذخیره سازی برخوردار است

مزیت های فرمت JPEG

  • دانلود سریعتر در نتیجه امکان فشرده سازی بیشتر
  • امکان ذخیره سازی با کیفیت تصویری متفاوت
  • از رنگ های ۲۴ بیتی پشتیبانی میکند

فرمت تصویر PNG

مدتی ست که فرمت Gif جایگزینی با نام PNG یافته. فرمت PNG همانند JPEG رنگ های ۲۴ بیتی را پشتیبانی میکند. اما متاسفانه بعضی از مرورگر ها آن را پشتیبانی نمیکنند. قابلیت ویژه این فرمت امکان افزودن متنی برای نوشتن توضیحات است

مزیت فرمت تصویری PNG

  • از رنگ های ۲۴ بیتی پشتیبانی میکند و بر محدودیت ۸ بیتی رنگ در GIF غلبه کرده
  • امکان افزون متن توضیحی برای استفاده موتور های جستجو
  • از transparency پشتیبانی میکند
  • نمایش بهتر نمودارها نسبت به فرمت JPEG

فرمت وکتور چیست ؟ AI – SVG – EPS

تصاویر در وب بیشتر به صورت بیت مپ (bitmap) ، شطرنجی یا پیکسلی نشان داده میشوند. برنامه هایی مثل Adobe Illustrator و Macromedia Freehand تصاویر وکتور را تولید میکنندو در نهایت این تصاویر برای نمایش در مرورگرها باید با یکی ازفرمت های GIF, JPEG یا PNG ذخیره شود. راستی نکات اصلی در سئو تصاویر وب سایت را حتما مطالعه نمایید.

فرمت SVG چیست و چطور این فایل را بسازیم ؟

راستی یک خبر از آینده، قرار است که فرمت SVG، فرمت تصویری جایگزین فرمت های قبلی شود! بخاطر وکتور بودن آن در حال محبوبیت زیادی است. سال ۲۰۱۶ خود را برای با عکس های  SVG آماده کنید. SVG مخفف Scalable Vector Graphic است و فرمت استاندارد تصاویر برداری ! ، اکثر مرورگر های امروز این فرمت را ساپورت می کنند، اما در این میان مشکل وجود دارد ! چطور فایل SVG را بسازیم و یا ویرایش کنیم؟!  گرافیک برداری مقیاس پذیر SVG زبانی ست از نوع xml که به منظور ایجاد ، انتشار، و کار با گرافیک دوبعدی و نیز کاربرد های گرافیکی بر روی اینترنت ایجاد شده است. به عنوان استانداردی جدید از سوی کنسرسیوم وب جهانی  (W3C)، اس وی جی باعث کوچکتر شدن، سریع تر بودن، و تعاملی تر (interactive) شدن اسناد دربردارنده انیمیشن و گرافیک بر روی محیط وب شده است.

فرمت SVG

کدام فرمت بهتر است

اندازه ی فایل GIF از JPEG کوچکتر است و از رنگ های ۸ بیتی استفاده میکند بنابر این تصاویری با این فرمت بیشتر مناسب برای پس زمینه ، باکس ها و مابقی المنت های و یا تصاویر متحرک سایت هستند. فرمت PNG در تصاویری که بر جستجوی سایت موثر هستند و نیاز به توضیحات دارند بکار رفته و از فرمت JPEG برای عکس ها و تصاویر با وضوح بالا استفاده می شود.

منبع تم لاین وردپرس

درباره مرضیه سلیمانی

موارد جالب

سلکتور های وردپرس

آرشیو تمامی سلکتور های وردپرس

سلام. کسانی که میخوان در وردپرس تغییراتی ایجاد کنن و قالب برای وردپرس طراحی کنن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *